Kapat
Adli Bilişim - Forensic 138 views 0

Adli Bilişim Serisi : 3 OsForensic

Bu modül, diğer tüm modüllerden gelen sonuçları tek bir konumda toplamak için kullanılır. Elde edilen bulguların daha sonra dijital ortamda bir bütün olarak analiz edilmesine, izin verilmesi ve bulguların raporlanması işlevi görür.
Bu kısımda , yaşanılan vakaları liste halinde bölümlendirmek mümkün. Bir nevi ajanda gibi düşünün. Farklı bölümler ve bölümler içinde de verileri eklememiz için kategoriler bulunmakta.
Şimdi biz daha önce bir soruşturma dosyası açmadığımız için , yeni bir vaka ekliyoruz sisteme.
Yeni bir vaka oluştururken , saat dilimi seçimi. Eşleşecek zamanın görüntüsünü değiştirmek için kullanacağız. Tercih edilen zaman dilimi, dahili olarak mümkün olduğunda tüm zamanlar UTC’de saklanır. Otomatik seçimin yapmayacağını unutmayın. 

 

Import Case : Daha önce başka bir ortamda oluşturulan , davayı içe aktarmaya yarar.

Load Case : Seçili vakayı listeden yükler

Export Case : Seçilen vaka ve dosyalarını disk’te belirtilen dosyaya atar.


Delete Case : Seçilen vaka ve vakaya ait içindek belgeler ve dökümanlar silinecek. 

Case Manager : Vaka Yöneticisi : Bir vaka dosyası oluşturulduktan / açıldıktan sonra, bu pencereden vaka içeriği yönetilebilir. Tüm dava öğeler Vaka öğesi türüne göre gruplandırılmış listede görüntülenir.

 

Mevcut Durumu Yönet

Vakanın özelliklerini (örneğin, ad, araştırmacı, saat dilimi, günlük seçenekleri) düzenleyin.Vaka Ayrıntılarını Düzenle penceresi, kullanıcının özellikleri belirlemesini sağlar (örneğin, ad, araştırmacı, saat dilimi, günlüğe kaydetme seçenekleri). Yeni bir vaka oluştururken veya kullanıcılara özellik düzenleme özelliği sunulur. boş bir klasör seçin. Yeni bir vaka oluştururken saat dilimi seçimi, ekranı değiştirmek için kullanılır Tercih edilen bir saat dilimiyle eşleşme zamanları, dahili olarak mümkün olduğunda tüm zamanlar UTC’de saklanır.

 

Bu sekme, varsayılan Gözetim Zinciri oluşturulurken kullanılan vaka saklama verilerini içerir.
Kanıt Açıklaması : Buraya elde edilen bulguları ve kanıt niteliği barındıran verileri ekliyoruz.

 


Un / Sil seçeneği önceden eklenmiş bir kanıt öğesini silmenize yarar.
Chain of Custody : Vakaya eklenen kanıt maddeleri için Saklama Zincirini gösterir.

 


  • Kanıt Penceresi açıldığında, seçenekler kısmında yeni bir zincir girişi ekleme, Mevcut bir zincir girişini düzenleme veya Mevcut bir zincir girişini silme seçenekleri bulunuyor.

 

Custom Fields : Özel Alanlar Kullanıcı, araştırmacının isteyebileceği diğer özellikler için rapora dahil edilecek Özel Alanları eklemeye yarar.

Case Narrative : Vaka Anlatımı:

  • Vakaya dair detaylar , HTML / Metin Düzenleyici, girilen metnin özelleştirilmesine izin verir. Metin HTML kullanılarak biçimlendirilebilir listeler, tablolar ve görüntü gibi öğeler mevcuttur.

Düzenleme Editörü

Kaydet ve çık Mevcut içerikleri kaydedin ve editörden çıkın.  eğer bir değişiklik tespit edilirse editör kullanıcıdan değişiklikleri kaydetmesini veya atmasını ister. Metin Stili ve Boyutu Desteklenen metin stillerinin ve font / font boyutlarının değiştirilmesine izin verir. Metin hizalama Sağ, Sol veya Orta, gibi düzenleme seçenekleri vardır. Böylece önemli bulguları yada konu başlıklarını renklendirebilir. Altını çizerek belirtilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir