Kapat
Araştırma Gazetecilik 3.720 views 0

Gazetecilere Siber Saldırılar

GAZETECİLERİN ÇEVRİMİÇİ GÜVENLİĞİ VE SİBER SALDIRILAR

Not Bu çalışma arkakapi.com dergisi için hazırlanmıştır. Telif ve yayın hakkı Arka Kapı Dergisine Aittir. İzinsiz Buradan Kopyalanamaz.

Günümüzde gazeteci olmak, hiç olmadığı kadar tehlikeli. Gazeteciler, artan sayıda siber tehdit, siber saldırı, cinayet ve savaş zayiatının yanı sıra, şu anda istihbarat servisleri, kanun uygulayıcılar ve diğerleri tarafından çevrimiçi olarak aktif bir şekilde hedef haline gelebiliyorlar. Bir önceki sayımızda , gazetecilerin siber uzayda ne gibi güvenlik önlemleri alabileceğini anlatmıştık. Bu sayımızda ise geçmişte gazetecilere yönelik yaşanmış ve ders alınması gereken olayları örneklendireceğim.

Siber Güvenlik :

“Siber güvenlik nedir ?” sorusunu; bilişim sistemlerinde insanlarla veya kurumlar arası kurduğumuz iletişimin, yaşamın, entegrasyonun, maddi veya manevi varlıklarımızın hatta elektronik ortamdaki verilerimizin güvenliğinin, bütünlüğünün ve gizliliğinin korunması şeklinde tanımlayabiliriz.

 

 

Her gazetecinin , kendi çapında haber aldığı ve bilgi akışı sağladığı kaynaklar vardır. Gazetecinin , hem kendi güvenliğini sağladığı hem de ona haber gönderen “kaynak” ile ilgili , iletişim güvenliğinden bahsedebiliriz. Bu “iletişim güvenliği” sağlanmazsa, birçok kötü sonucun da beraberinde gelme riski artacaktır. Kimse bilgi kaynaklarını ya da haber akışı sağladığı kaynakları ifşa etmek istemez. Bu sebeple, dikkat edilmesi gereken birçok husus var. Örneğin, hedefteki gazeteci yeteri kadar siber güvenlik farkındalığına sahip değilse, elindeki her şeyi kaybedebilir. Ufak bir senaryo ile örneklendirelim.Hedefimizde bir gazeteci olduğunu varsayalım. Gazetecinin bilgi akışı sağladığı muhbirlere ve elindeki kaynak ya da bilgilere ulaşmamız gerekiyor. Hedef gazetecimiz hakkında ufak bir araştırma sonucu mail adresini ediniyoruz. Mail adres bilgisini “Google Hacking” yöntemleri ile bulmak mümkün. Sonrasında, mail adresine gönderdiğimiz zararlı yazılım ile birlikte bilgisayar kontrolünü ele geçirmeyi hedefliyoruz.

 

Genellikle, gazetecilerin büyük çoğunluğu, aktif olarak gelen mailleri kontrol etmektedirler. Dikkat çeken içerik sayesinde kurban, göndermiş olduğumuz bağlantıya tıklayacak ve sonrasında zararlı yazılım içeren sitemize yönlendirilecektir. Bununla beraber ilk adımı atmış oluyoruz. Hedef kişinin mail adresine gönderdiğimiz zararlı yazılım sonucu, hedef kişiyi  dinlemeye alıyor ve hakkındaki raporumuzu oluşturuyoruz. Rapor içeriği ne kadar detaylı olursa, o kadar işimize yarayacaktır.İletişim halinde olduğu muhbirlerin isimlerine ulaştıktan sonra da benzer senaryolar aracılığı ile hedef yolunda ilerliyoruz. Hedef kişinin mail adresine, dikkat çekici bağlantılar ile zararlı yazılım göndermek sadece ufak bir örnekti. Bunun gibi onlarca saldırı senaryoları üretilebilir. Çalıştığı kuruma gidip yerel ağ saldırıları sonucu, istenen diğer bilgiler de elde edilebilir. Bu tarz örnekleri çoğaltabiliriz.

 

 

Varsayalım ki, “siber güvenlik farkındalığı” hakkında az çok bilgi sahibiyiz. Gelecek olan saldırı ve senaryolara karşı hazırlıklıyız. Bu yeterli midir? Tabii ki hayır. Her zaman bilmemiz ve unutmamamız gereken bir şey var ki o da hiçbir zaman mutlak güvenliğin söz konusu olmadığıdır. bir sosyal mühendislik senaryosu ile tuzağa rahatça düşebilirsiniz.

Tıklandığında daha da inanılmaz ve skandal açıklamalar vaadinde bulunan, önemli haberler gibi ilgi çekici başlıklara sahip haber bağlantılarını da örnek gösterebiliriz. Bu bağlantılar genellikle söz konusu ünlü ile ilgili basındaki yalan haberlerden faydalanacak şekilde, özel olarak tasarlanmış zararlı yazılım içeren sitelere yönlendirir. 

Bunun tarihte yüzlerce örneği bulumakta. Bu tür gerçeklik payı bulunmayan bağlantılarla her yerde karşılaşabiliriz. Milyonlarca insan, her gün kullandıkları sosyal medya platformlarında saatlerini geçirmekteler. Durum böyle olunca da genellikle sosyal mühendislik saldırıları, sosyal medya hesaplarımız üzerinden olma ihtimali oldukça yüksek. Bu nedenle, sosyal medya platformlarının bilinçli kullanılması gerekiyor. Bu vermiş olduğum bilinen yöntemler, sıradan günlük hayatta başımıza gelebilecek rutin örnekler. Tüm bu vermiş olduğumuz unsurlara dikkat etsek bile, mutlak bir güvenlikten bahsedemeyiz. Bu sebeple kesin güvenlik tabiri yanlış olur.

 

Geçmişte gazetecilere yapılan fiziksel saldırılar gibi , dijitalleşen dünyamızda farklı tehdit unsurlari da beraberinde gelmiştir. Onlardan bir tanesi de Siber Saldırılar. Gazetecilere karşı başlatılan siber saldırı, gittikçe şiddetlenmeye başladı. Özellikle hackerların bazı ünlü isimlerin bütün hesaplarını ele geçirdiği rapor ediliyor. 

Dünyanın önde gelen güvenlik şirketlerinden FireEye’ın yaptığı araştırmaya göre, “admin@338” adı verilen Çinli hacker grubu, Hong Kong’daki medya gruplarına karşı siber saldırı başlattı. Tayvan ve Güneydoğu Asya’daki demokrasi yanlısı kuruluşlar, hedeflenen gruplar arasında yer alıyor. 2013 yılından beri takip edilen ve ilk medya saldırısını 2015 yılında gerçekleştiren admin@338, başta medya olmak üzere finans, ekonomi ve ticaret politikalarında rolü olan kuruluşları da hedef alıyor.

Gazeteciler için Bilgi Güvenliği

Gazeteciler, dijital dünyadaki iletişimlerini güvence altına almak için artan bir zorlukla karşı karşıya. Gizli kaynağın korunması, sürveyansın yaygınlaştığı bir dünyada kolayca tehlikeye girebilir. Gazeteciler iletişimlerini güvenceye alabilir ve kaynaklarını koruyabilir mi? Konuyu ele almak için, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ve Avrupa Sendikalar Enstitüsü (ETUI), 19-21 Ocak tarihleri ​​arasında Brüksel’de “Gazeteciler için siber güvenlik” konulu dört günlük bir çalışma düzenledi.

Dijital güvenlik uzmanı Dmitri Vitaliev’in yönettiği yirmi bir gazeteci ve sendika görevlisine, iletişimlerini hızlı bir dijital haber odasında korumak için uygulamalı bir yaklaşım sunuluyor . Gazetecilere , ayrıca internet sansürünü nasıl atlayacakları ve çevrimiçi iletişimlerini nasıl sağlayabilecekleri öğretildi.Gazetecilerin çevrimiçi gizlilik ve güvenlik önlemlerini almadığı durumda birçok tehdit unsuru da beraberinde gelmektedir.  Geçmiş zaman ve günümüzde bunun yüzlerce örneği mevcut. Bunlara örnek vermek gerekirse ;

Tüm bu yaşanan çevrimiçi saldırılar , kimi zaman politik , kimi zaman ise ekonomik krizlere sebep olabilmektedir.

Kaynak koruma görevi , ciddi bir araştırmacı gazetecinin tartışmasız en önemli sorumluluğudur. Gazetecileri baskı altına almak için sosyal ağları kullanmak giderek yaygınlaştı. Gazeteciler ve muhabirler, hem izole edilmiş sosyal medya kullanıcılarından hem de yüksek oranda organize olmuş ağlardan gelen sık sık çevrimiçi saldırılara maruz kalmaktadır.

Sanal saldırılar, mağdurları susturmak ve sessizleştirmek için tasarlanmıştır. Dolayısıyla, gazetecileri hedef alan çevrimiçi nefret söylemi ve siber zorbalık, toplumsal saldırılara dayalı basın özgürlüğü ve demokratik değerlere değinen bir konudur. Basın özgürlüğüne yapılan herhangi bir saldırı, demokrasinin kendisine yapılan bir saldırıdır.

Yine , aşağıdaki belirtilen  haberde de görüldüğü gibi , aktivistler tarafından , Türkiye Gazeteciler Cemiyeti`nin web sitesine yönelik propaganda amaçlı siber düzenlenmiştir. 

 

Özellikle sansasyonel etki oluşturmak amacıyla , medya sıklıkla bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelmektedir.

Tüm bu yaşanan siber saldırıların sonuçları , tahmin bile edemeyeceğimiz kadar bize pahalıya patlayabilir. Örneğin , AP’nin resmi Twitter hesabından atılan ‘Beyaz Saray’da bomba. Obama yaralandı’  sahte tweet , dev şirketleri 2 dakikada yere serdi. 136 milyar dolarlık maddi zarar ortaya çıktığı bilinmektedir.

Google`den Siber Saldırı Mağduru Gazetecilere Destek!

Çevrimiçi Saldırılara Yönelik Google`den Gazetecilere Tam Destek

!Gazetecilere karşı başlatılan siber saldırı, gittikçe şiddetlenmeye başladı. Google bu saldırılara yönelik , yaptığı açıklama ile artık hackerların hedefi haline gelen ve tehditler alan kişilerin hesaplarını güvenli bir hale getirmek için yardım edeceğini söyledi. Google’ın sözcüsü, büyük kuruluş ve şirketleri her zaman uyardıklarını ancak yetkililerin bilerek bazı önlemler almayı ertelediklerini söyledi. Öğrenilene göre şirket eski bir diplomat olan Michael McFaul ve New York Times gazetesinin ünlü köşe yazarı Paul Krugman’a da yardım etmiş.

https://www.sabah.com.tr/gundem/2015/05/28/new-york-times-hacklendi
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1467077/Fehmi_Koru_nu https://siberbulten.com/siber-guvenlik/medyaya-bir-siber-saldiri-daha

Yine ilgili bir haberde ;

Haber sitesi saldırıya uğrayan Koru, siteleri geri almak için uğraştıklarını söyledi. Koru, “Bir siber saldırı sonucu önce Ocak Medya haber sitemiz erişilmez oldu, bugün erken saatlerden itibaren de fehmikoru.com sitemiz. İkisini de geri almaya çalışıyoruz. Sürekli okurlarımız, yazarlarımız ve takipçilerimizden özür dileriz” dedi.

Günümüzde bilişim güvenliği ihlal olaylarında ciddi bir artış görülmektedir. Yaşanan ihlal olayları profesyonel bakış açısıyla değerlendirilip , güvenlik önlemleri alınmadığı müddetçe benzeri olaylarla tekrar tekrar karşılaşma riski artmaktadır. Her olay bir tecrübe olarak değerlendirilmeli, detaylı incelenmeli ve bir daha yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması sağlanmalıdır. Özellikle bu tarz gelebilecek saldırılara yönelik her zaman hazırlıklı olmalıyız.

Özellikle veri ihlali yaşanmaması adına , verileri doğru yerde sakladığınızdan emin olun. İşini profesyonel olarak yapan , bir araştırmacı gazetecinin tartışmasız en önemli sorumluluklarından olan veri güvenliği dikkat edilmesi gereken diğer hususlardan bir tanesidir. Bulut yedeklemelere dikkat etmekte fayda var . Her şeyi oraya atmanız demek bilgilerinizin ortaya çıkabilmesi demektir. Bu yüzden fiziksel yedekleme, sunucu yedeklemelerine göre daha güvenlidir ancak fiziksel yedeklemenin ise şöyle bir riski vardır: “Fiziksel yedekleme” yaptığınız diskin yabancı kişilerin ellerine geçebilmesi riskli var. Bu yüzden fiziksel yedeklemelerde mutlaka ya diski şifreleyin ya da dosya klasörlerine parola koyun. Kullanmış olduğunuz program ve işletim sisteminizi daima güncel tutunuz. Güncellemeleri zamanında yapmayı unutmayınız. Bunlara dikkat edildiği zaman olası bir saldırı durumunda veri ihlalinin yaşanma ihtimali azalacaktır. Hacklenseniz bile saldırganlar eli boş dönecektir.

Örnek şifreleme yönteminden bahsedecek olursak ;

Disk şifrelemek , Veri saklama alanına yetkisiz erişimi önlemek için oldukça güzel bir yöntemdir. Bu iş için VeraCrypt kullanılabilir.

Avantajları;

  • Başlangıçta bilgisayarın kilidini açtıktan sonra son kullanıcının özel dikkat göstermesi gerekmemesidir.
  • Veriler yazıldıkça otomatik olarak şifrelenir.
  • Okunduğunda, otomatik olarak şifresiz çözülür.
  • Verileriniz güvenli bir şekilde saklanır

VeraCrypt Nasıl Kurulur ve Kullanılır

VeraCrypt programını indirip yükleyin. Ardından VeraCrypt.exe dosyasını çift tıklatarak veya Windows Başlat menünüzdeki VeraCrypt kısayolunu tıklatarak VeraCrypt’i başlatın.

VeraCrypt penceresi bu şekilde karşımıza çıkacaktır. Next butonundan devam ediyoruz.

Bu adımda, VeraCrypt biriminin oluşturulmasını istediğimiz yeri seçiyoruz. Seçenek varsayılan olarak geldiğinden devam ediyoruz..

Bu pencere , VeraCrypt Birim Oluşturma Sihirbazı Birim Tipi penceresi Normal ya da Gizli birim tercihini yapmanızı sağlar.Bu adımda , standart veya gizli bir VeraCrypt birimi oluşturmayı seçmemiz gerekir.

Oluşturmakta olduğumuz VeraCrypt dosyasının konumunu ve dosya ismini belirleme Bu adımda, VeraCrypt biriminin nerede oluşturulmasını istediğimizi belirtmemiz gerekiyor. Bir konum seçin ve oluşturmakta olduğunuz VeraCrypt birim dosyası için bir isim belirleyin.

VeraCrypt birimimizi F : \ Data \ klasöründe oluşturacağız ve birimin (container) dosya adı My Volume (yukarıdaki ekran görüntüsünde görülebileceği gibi) olacaktır., istediğimiz başka bir dosya adı ve konum seçebilmekteyiz. İstenilen yolu (kabın oluşturulmasını istediğiniz yeri) dosya seçiciden seçin. İstenilen konteyner dosya adını Dosya adı kutusuna yazın. Aşağıdaki adımlarda VeraCrypt Volume Creation Wizard’a geri döneceğiz.Şifrelenmemiş dosyaları bir VeraCrypt birimine kopyaladıktan sonra, şifrelenmemiş orijinal dosyaları güvenli bir şekilde silmemiz gerektiğini unutmayın. Güvenli silme amacıyla kullanılabilecek yazılım araçları vardır

Birim Oluşturma Sihirbazı penceresinde devam edelim.

Burada birim için bir şifreleme algoritması seçeceğiz. Burada ne seçtiğinizden emin değilseniz, varsayılan ayarları kullanabilirsiniz.

Birim Boyutu penceresi oluşturmakta olduğunuz dosyanın boyutunu belirlememize yarar . Bu bölümde biz varsayılan ayar olan 250 MB’lık bir birim oluşturacağız.

Bu en önemli adımlardan birisidir. Burada iyi bir parola seçmek zorundayız.Güçlü bir parola seçtikten sonra, ilk giriş alanına yazın. Sonra birincisinden altına giriş alanında yeniden yazıp ileri butonuna tıklayın .Yukarıda belirtildiği gibi VeraCrypt şimdi belirlediğimiz dizin üzerinde My Volume isimli bir dosya oluşturacak. Bu dosya, dosyalarınızı güvenli biçimde depolayacağınız 250 MB’lık bir VeraCrypt normal birim alanı taşıyacak. VeraCrypt işlem tamamlandığında sizi bilgilendirecek.

VeraCrypt birimini (dosya kabı) başarıyla oluşturduk. VeraCrypt Birim Oluşturma Sihirbazı penceresinde, Çıkış’a tıklayın . Kalan adımlarda, az önce oluşturduğumuz birimi monte edeceğiz. Ana VeraCrypt penceresine döneceğiz (hala açık olması gerekir, ancak açık değilse, VeraCrypt’ı başlatmak için 1. Adımı tekrarlayın ve ardından bu Adımdan devam edin.)

Listeden bir sürücü harfi seçin . Bu, VeraCrypt kabının monte edileceği sürücü harfi olacaktır.

Dosya Seç’i tıklayın . Standart dosya seçici penceresi görünecektir.

Dosya seçicisinde, kapsayıcı dosyaya göz atın (6-12. Adımlarda oluşturduğumuz dosya) ve onu seçin. Aç’a tıklayın (dosya seçici penceresinde).

Ana VeraCrypt penceresinde , parola istemi iletişim penceresi görünmelidir.

Şifreyi (10. Adımda belirtilen) şifre giriş alanına (kırmızı dikdörtgen ile işaretlenmiş) yazın.

Birimin oluşturulması sırasında kullanılan PRF algoritmasını seçin (SHA-512, VeraCrypt tarafından kullanılan varsayılan PRF’dir). Hangi PRF’nin kullanıldığını hatırlamıyorsanız, sadece “otomatik algılama” ayarına bırakın; ancak montaj işlemi daha uzun sürecektir. Şifreyi girdikten sonra Tamam’a tıklayın . VeraCrypt şimdi birimi monte etmeye çalışacak. Şifreyi yanlış unutursanız ve yanlış girerseniz , bir önceki adımı tekrarlayın.. Şifre doğruysa, birimi monte edilecektir.

Son Adım

Kabı başarılı bir şekilde sanal bir disk M olarak yerleştirdik:  Sanal disk tamamen şifrelenmiştir (dosya adları, boş alanlar vb. Dahil) Dosyaları bu sanal diske kaydedebilirsiniz. (veya kopyalayabilir, taşıyabilir, vb.) Bundan sonra yazılan dosyaları anında şifreleyecektir.  Bir VeraCrypt biriminde depolanan bir dosyayı açarsanız, örneğin medya oynatıcısında, dosya okunurken anında otomatik olarak RAM’a (belleğe) deşifre edilir. NOT : Bir VeraCrypt biriminde depolanan bir dosyayı açtığınızda (veya VeraCrypt birimine bir dosyayı yazarken / kopyalarken) parolayı tekrar girmeniz istenmeyeceğini unutmayın. Ayrıca, içe aktarılmış birime normalde diğer herhangi bir birime de göz attığınız şekilde göz atabilirsiniz. Örneğin, ‘ Bilgisayarim ` listesini açıp ilgili sürücü harfini çift tıklatarak ( M harfi ).

Dosyaları VeraCrypt birimine kopyalayıp tıpkı normal bir diske kopyaladığınız gibi (örneğin, basit sürükle ve bırak işlemleri ile) kopyalayabilirsiniz. Şifrelenmiş VeraCrypt biriminden okunan veya kopyalanan dosyalar RAM anında (bellek) anında otomatik olarak şifresi çözülür. Benzer şekilde, VeraCrypt birimine yazılan veya kopyalanan dosyalar RAM anında anında otomatik olarak şifrelenir (diske yazılmadan hemen önce).VeraCrypt’in şifresi çözülen verileri hiçbir zaman bir diske kaydetmediğini unutmayın; yalnızca geçici olarak RAM’de (bellek) depolar. Birim monte edildiğinde bile, birimde depolanan veriler hala şifrelenir. Windows’u yeniden başlattığınızda veya bilgisayarınızı kapattığınızda, birim çıkarılacak ve üzerinde depolanan tüm dosyalara erişilemez hale ve şifreli hale gelecektir..Güç kaynağı aniden kesilse bile , birimde depolanan tüm dosyalara erişilemez (ve şifrelenir). Onları tekrar erişilebilir yapmak için, birimi takmanız gerekir. Bunu yapmak için Adım 13-18’i tekrarlamak yeterli.Birimi kapatmak ve üzerinde depolanan dosyalara erişilemez duruma getirmek istiyorsanız, işletim sisteminizi yeniden başlatın veya birimi çıkarın. Bunu yapmak için şu adımları izleyeceğiz ;

Ana VeraCrypt penceresindeki monte edilmiş birimler listesinden birimi seçin (yukarıdaki ekran görüntüsünde kırmızı bir dikdörtgen ile işaretli) ve sonra da Kaldır’ı tıklayın. Birimde depolanan dosyaların tekrar erişilebilir olmasını sağlamak için birimi monte etmeniz gerekir. Bunu yapmak için Adım 13-18’i tekrarlayın.

VeraCrypt Şifreli Bölüm / Aygıt Oluşturma ve Kullanma

Fiziksel bölümleri veya sürücüleri de şifreleyebilirsiniz (yani, VeraCrypt aygıtı tarafından barındırılan birimler oluşturabilirsiniz). Bunu yapmak için 1-3 arasındaki adımları tekrarlayın, ancak 3. adımda ikinci veya üçüncü seçeneği seçin. Ardından sihirbazda kalan talimatları izleyin. Sistem dışı bir bölüm / sürücü içinde cihaz tarafından barındırılan bir VeraCrypt birimi oluşturduğunuzda , ana VeraCrypt penceresinde, Auto-Mount Devices’ı tıklatarak bağlayabilirsiniz. Şifreli sistem bölümü sürücüleri ile ilgili bilgi için , Sistem Şifreleme bölümüne bakın .

Buradaki youtube kanalında , bilgisayarınızın çevrimiçi gizliliğini nasıl koruyacağınız, iletişiminiz için güvenliği ve mahremiyeti sağlama konusunda pratik tavsiyeler bulunmaktadır. Bunun gibi kaynakları , gazetecilerin incelemesi ve bilinçlenmesi , çevrimiçi güvenlik için atılabilecek adımlardan bir tanesidir.

error: