Kapat
Makaleler 284 views 0

Office of Naval Intelligence

Deniz İstihbarat Bürosu – İstihbarat Topluluğu olarak bilinir. Deniz İstihbarat Dairesi (ONI), Birleşik Devletler Deniz Kuvvetleri’nin askeri istihbarat teşkilatıdır.1882’de öncelikle Donanmanın modernizasyon çabalarını geliştirmek üzere kurulan ONI, Birleşik Devletler İstihbarat Topluluğu’nun en eski üyesi ve ülkenin önde gelen deniz istihbarat kaynağı olarak hizmet veriyor.ONI, dünya çapındaki doğru bilimsel, teknik, jeopolitik ve askeri istihbarat bilgilerinin toplanması, analizi, üretimi ve yayılması konusunda uzmanlaşmıştır. Global Denizcilik İşbirliği Merkezi, dünya standartlarında bilim ve mühendislik laboratuarları ve bir bilgi teknolojisi merkezi sunuyor.Şuan da 4 merkezi bölgesi mevcuttur.

Office of Naval Intelligence ‘ın şuanki misyonnu deniz bölgesinde deniz istihbaratını analiz etme ve toplamakla yükümlü olmakla beraber aynı zamanda topladığı bu bilgileri ulusal güvenliği sağlamak için stratejik istihbarat servislerine operasyonel ve taktiksel bir şekilce yayar. Office of Naval Intelligence günümüzde bünyesinde analistler, bilim adamları, mühendisler, uzmanlar ve teknisyenler de dahil olmak üzere 3.000’den fazla askeri, sivil, mobil rezerv ve taşeron personel barındırmaktadır.


 

NCIS Donanma suç araştırma servisi Kriminal Suç Araştırma Birimi

Deniz İstihbarat Bürosunun aynı zamanda ; Deniz Kuvvetleri Kriminal Araştırma Servisi bulunmaktadır. Başlıca görevi, ABD Deniz Kuvvetleri ve ABD Deniz Piyade Birliği’ni kapsayan suç faaliyetlerini araştırmaktır. Ancak   ulusal güvenlik ,  , terörle mücadele , siber suçlar gibi konuları içeren suçlarla da mücadele etmektedir. 

NCIS  40’tan fazla ülkede ve ABD Deniz Kuvvetleri gemilerinde günümüzde halen faaliyetlerini yürütmektedir.