Kapat
Araştırma Gazetecilik 202 views 0

Eliot Higgins Röportaj


Eliot Higgins’i araştırmalarına neyin teşvik ettiği, gelişen teknolojinin nasıl önemli bir rol oynadığı ve buna karşı koymak için neler yapılabileceği konusunda konuştuk


Eliot Higgins

Çağımızın ve Teknolojinin getirdiği hızlı değişimlerle giderek daha karmaşık hale gelen dünyada gazetecilerde dahil ‘Abartılı haber’ ve doğrulu olmayan sahte haberlerin artmasıyla doğruluğunun tespit edilmesinin zorluğu ile tüm okuyucular karşı karşıya kalmaktadır.


Bellingcat, araştırmacı gazeteciliği niteliğinde tek kişi ile başlayan devamında ise Suriye’deki kimyasal saldırılara ilişkin soruşturmaya , Amerika’da Sergei ve Yulia Skripal’ın zehirlenmesine kadar sayısız vakayı ortaya çıkarmıştır.


Başlangıçta kitlesel fonlama yapıldığında, Bellingcat’ın web sitesi şuanda Açık Toplum  Vakıfları gibi bağışçılar , gazeteciler, insan hakları grupları ve açık kaynak istihbarat toplanmasıyla ilgilenen diğer kişiler için düzenlediği atölye çalışmaları tarafından desteklenmektedir.Bellingcat, farklı gazetecilik yeteneklerini  yeni teknolojilerle birleştirerek neler yapılabileceğini isptatlamıştır. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz, bu gelişim size nasıl görünüyor?

Higgins :Dijital ağa dayalı toplumda Şu anda iki alana odaklanıyoruz: adalet ve hesap verebilirlik çabalarında açık  kaynak araştırmalarının kullanılması ve yerel meselelere odaklanmış bir açık kaynak araştırma topluluğu oluşturulması. Bunu yapmak için, sadece gazeteciliğe odaklanmakla kalmayıp, belirli konularla yakından ilgilenen topluluklardan gelen hikayeleri bulmak ve araştırmak  için yeni yollar yaratarak, gazeteciliğe fayda sağlayacak çok çeşitli bireylere ve organizasyonlara ihtiyaç duyulmaktadırOSINT’in Suriye’deki kimyasal saldırılarına ilişkin araştırmalarını OSINT’de nasıl yürütdünüz?

“O zamanlar saldırı hakkında İnternet Üzerinden bilgi ve fikir paylaşan birkaç çevrimiçi topluluk vardı: silahları grupları , açık kaynak toplulukları ve diğerleri. Özellikle kullanılan mühimmatlar hakkında tecrübe kazandım, çünkü daha önce bu tür paylaşımları takip ediyordum. İlk videolar çevrimiçi olarak göründüğünde, daha fazla fikir ve teori üreten bu gruplarla paylaşacak birçok malzemem oluyordu. böylece  işbirlikle daha fazla içeriğe sahip oluyorduk”

Ukrayna’da ve  yakın bir zamanda Yemen’de yaşanan olayları nasıl ortaya çıkardınız.?

Ukrayna ile  çalışmalarımız, 17 Temmuz 2014 tarihinde SA-11 Buk füzesi tarafından ülkeye uçarken 298 kişinin ölümüne neden olan Malezya uçağının çökmesiyle başladı .Bu soruşturma sırasında, Ukrayna’daki Rus askerlerinin ve askeri teçhizatın varlığı,Rusya’dan sınır ötesi topçu saldırıları ve hatta GRU’nun (Silahlı Genelkurmay’ın yabancı askeri istihbarat teşkilatı) faaliyetleri gibi keşfedilecek başka yollar bulduk.Analiz ettiğiniz videoların orijinalliğini ve kökenlerini nasıl doğrulayabilirsiniz?

Doğrulamanın önemli bir parçası, bir materyalin kaynağını bulmak. Şu anda bunu tek görüntülerle yapmak mümkün, ancak videolarda hala mümkün değil. ”  Videolarda Ters Görüntü Arama yapmak mümkün olsaydı, şu anda resimler için de aynı doğruluk seviyesine izin verirdi. Bu konu ile ilgili uzun vadede Yemen hakkındaki raporlama kalitesini geliştirmeyi içeren gruplarla çalışmayı hedefliyoruz.Araştırmalarınız boyunca karşılaştığınız yada tepki aldığınız unsurlar var mı?

En büyük endişem, web sitemize ve e-postalarımıza yapılan siber saldırı unsurlarıdır. Rus hükümeti tarafından desteklendiğine inanılan CyberBerkut, web sitemize katkıda bulunanlardan birine saldırdı ve GRU olduğuna inanılan Fancy Bear, beni ve diğer Bellingcat ekibi üyelerine onlarca kimlik avı e-postası göndermeye çalıştı. kişisel Gmail hesaplarımıza erişmeye çalıştıklar. Neyse ki, başarısız oldular. Bu benim fiziksel güvenliğimden daha büyük bir endişe.Ekibinizi kim oluşturur ve temel becerileri nelerdir?

Bu çalışmalarda öz motivasyon çok önemlidir.Araştırma ekibimizi oluşturan katkı yapanlar deneyimli araştırmacılardır; 014 yılından beri bu işi yapıyoruz ve üyelerimiz geniş bir deneyime sahiptir Ayrıca sık sık uzmanlarla çalışıyoruz, onlardan öğreniyoruz ve çalışmalarımıza katkılarını da dahil ediyoruz.Bellingcat, açık kaynak doğrulama ve araştırma araçlarının bir listesini hazırladı .Kendi dijital adli soruşturmanızı yürütüyor musunuz?
Rusya’da çeşitli projeler üzerinde çalışmanın faydasını gördük. Araştırmaları, derin bir güven düzeyi ile karşılıklı olarak yararlı ve tamamlayıcı bir ilişki yapan açık kaynak araştırmamızla destekliyoruz.Bellingcat ayrıca, sosyal medyayı ve OSINT’i sömürmek konusunda usta olan ve daha geleneksel gazeteciliğin olabileceği noktaları birleştirebilecek araştırmacı gazetecilik özelliği taşımaktadır.

Eren Talha Altun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir