Kapat
Siber Bülten 234 views 0

IRINT Infrared Intelligence Kızılötesi İstihbaratı


Türkçe karşılığı Kızılötesi veya Elektro-Optik veya Lazer İstihbaratı anlamına gelmektedir. Askeri birimler tarafından kullandığı için internet üzerinde bununla ilgili çok döküman bulamadım fakat

2004 Yaz Olimpiyatları için kızılötesi istihbarat kullanıldığı , 312 milyon dolarlık ABD güvenlik sistemi, 1000’den fazla yüksek çözünürlüklü ve kızılötesi kamera, sensörle donatıldığı , bir keşif balonu, mobil kumanda merkezleri, devriye botları ve çok sayıda araca sahip elektronik bir Web’den sesli ve görsel görüntüler alınıp ,Konuşma tanıma yazılımına sahip kameralar, konuşulan kelime bilgilerini topladığı ve belirli sözcük kalıplarını arayarak metne dönüştürdüğü bilinmektedir.


BU CİHAZ VE YAZILIMLARLA DİNLİYORLAR

Kızılötesi Uzaktan Dinleme sistemi V2: Lazer teknolojisi ile çalışan V2’nin satış fiyatı 265 bin dolar. Başta ABD istihbaratı olmak üzere birçok istihbarat servisince kullanılıyor. 500 metre menzili V2 ilk bakışta uzun objektifli fotoğraf makinesini andırıyor. Lazer ışınını dinlenmek istenen binanın penceresine yansıtıyor. Işın, içerideki konuşmanın yaydığı ses dalgalarının camda yaptığı titreşimleri algılayarak ikinci bir ışınla geriye gönderiyor. Cihaz, lazerle geri gelen ses dalgalarını deşifre ederek ses sinyallerine çeviriyor. Anında kaydediyor. Ses kayıt kalitesi mükemmel. Ancak kullanımı karışık olduğundan operasyon öncesi, cihazla birkaç gün pratik yapılması gerekiyor.