Kapat
Köşe Yazıları 186 views 0

Siber Saldırılardan Korunun

Kendinizi Siber Saldırılardan Koruyun : 04.06.2019

 Kendimizi siber saldırılardan, yani hackerlerden ve virüslerinden nasıl koruyabiliriz? Siber saldırılardan korunmanın yolu dikkatli olmaktan geçiyor. Siber saldırılardan korunmak için;

Sosyal medyayı bilinçli kullanın

Gizliliğe önem verin. Herkese açık paylaşım yapmaktan kaçının. Hesabınızı arama motorlarına kapatın. Kendiniz hakkında mümkün olduğunca az bilgi verin ve gizliliğinizi koruyun. Facebook , instagram araçları uygulamalarına güvenmeyin. Çünkü Facebook’taki uygulamalar üçüncü part uygulamalardır ve bu uygulamaların Facebook ile ilgisi yoktur. Bir uygulama kötü amaçlı kişilerce yazılmış olabilir. Güvenmediğiniz uygulamayı kullanmayın. Zararlı uygulamalar genelde takipçi kasma, beğeni arttırma, profiline bakanları gör şeklinde size yutturulur.

 

Beğeni arttırma ve takipçi kasma sistemlerini kullanmayın. Koypaladığınız token kodu ile tüm yetkilerinizi o beğeni kasma ya da bilmem ne uygulamasına vermiş olursunuz ve uygulama sizin yerinize başkalarını takip eder, başkaları da sizi takip eder. İlla takipçi arttırmak istiyorsanız daha güvenli token kodu olmayan puanlama sistemiyle çalışan beğeni kasma sistemlerini kullanabilirsiniz. Yalnız buradaki risk de şudur tanımadığınız kişiler sizi takip ettiği için kişisel verilerinizi, fotoğraflarınızı vb paylaşımlarınızı ne olduğunu bilmediğiniz insanlar da görecektir. Artık ne amaçla kullanacağı tamamen ona kalmış.

 

Tanımadığınız kişilerin arkadaşlık isteklerini kabul etmeyin. Tanımadığınız kişileri eklemeyin. Tanımadığınız kişilerle konuşmayın dosya alış-verişi yapmayın.Sizi ekleyen arkadaşınız aslında arkadaşınız olmayabilir. Yani arkadaşınızın hesabını taklit eden bir hesaptan sizi ekleyen saldırgan olabilir. Böyle durumlarda arkadaşınızla doğrudan ya da telefon aracılığıyla irtibata geçip onun olduğunu teyit edin.

Sayfaları beğenirken dikkatli olun. Sizin hakkınızda bilgi edinmek isteyen birisi bir sayfanın ardına saklanıp sizi takip ediyor olabilir.

Rastgele gruplara girmeyin.

Facebook’u taklit eden sitelere karşı dikkatli olun. Eğer Facebooktan çıkış yapmadan tıkladığınız bir linkle bir anda Facebook giriş ekranı ile karşılaşırsanız giriş yapmayın. Çünkü o site Facebook değil adres çubuğunuzu kontrol edin. Eğer host dosyanıza bir müdahalede bulunulmuşsa sahte sitenin adı da facebook.com olarak gösterilebilir. Çünkü Uzak makinede DNS çözümleme yapmak sonraki iştir. Bilgisayar bu domainini kullanarak hangi siteye gireceğine karar vermek için ilk önce host dosyasını kontrol eder. Yani bu şu demek host dosyanızda facebook.com domainine google.com’un ipsini ayarlarsanız adres çubuğuna facebook.com yazdığınızda bilgisayar google.com’a girecektir. Bu konuda da dikkatli olun.

Diğer web sitelerini bilinçli kullanın

a) Özellikle dosya indirirken dikkatli olun. İndirdiğiniz dosya zararlı yazılım içeriyor olabilir.

b) Reklamla gerçeği ayırt edin. Özellikle indirme sitelerinde indir butonunun yanına zararlı yazılım içeren bir reklam konulabilir. Dosyayı indiriyorum diye reklama tıklarsanız bilgisayarınıza zararlı yazılımı indirdiniz demektir. Bu tarz yazılımlar genelde çalıştırılınca ilk ana sayfanızı değiştirir.

c) Sahte sitelere kanmayın. Özellikle flash playeri, java’yı güncelle tarzında birçok zararlı yazılım içeren siteler vardır. Bu hileye kanıp oltaya gelirseniz zararlı yazılımı bilgisayarınıza kendi elinizle yüklersiniz.

d) Her siteye girmeyin. Çünkü web siteleri de aslında birer bilgisayar olduğu için kimin kendine bağlandığını görebilir. Yani site yönetimi sizin ip adresinizi görür. İp adresinden konum tespitine kadar pek çok şey yapılabilir. Ve bir hacker sizin bilgisayarınıza internet üzerinden saldıracaksa mutlaka ip adresinize ihtiyaç duyacaktır.

e) Deep web’e girmeyin. İnternetin bu karanlık köşesinde kimin ne olduğu belli değildir. Bağlantı tor ağı sayesinde sağlanır ve deep web’e anonim olarak bağlanılır. Burada herkesin kimlik bilgisi gizli olduğu için kimin ne olduğu hiç belli değildir.

f) Warez sitelerden uzak durun. Lisansı kırılmış programların içine genelde virüs yerleştirilir. Öyle değeri bilmem kaç tl olan bir yazılımı ücretsiz kullanıyorsun bunun bir bedeli olmalı öyle değil mi?

g) Virüs dağıtan siteleridir. Bu konuda da oldukça dikkatli olmanız gerekiyor.

h) Chat sitelerinden bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali de yüksektir. Yine birileri zararlı yazılımı göndermek için Chat servislerini kullanıyor olabilir.

 

Bilgisayarınızı kullanırken de dikkat etmeniz gereken birkaç kural vardır

a) Lisanslı yazılım kullanın. Yukarıda warez sitelerden bahsederken biraz değinmiştim. Lisansı kırılan bir yazılımın içine zararlı yazılımlar yüklenebilir.

b) Anti-Virüs programınız kesinlikle aktif ve güncel olsun.

c) Çıkarılabilir medya kullanırken dikkatli olun. Özellikle flash diskler üzerinden bulaşan birçok virüs vardır. Anti-virüs programları Web üzerinden yayılan virüslerin tanımını yaparken flash disk üzerindan dağıtılan virüsler hakkında bilgi toplamak daha zordur. Bu yüzden çoğu anti-virüs programı usb disklerdeki virüsleri algılayamaz. Usb diskinizde virüs olup olmadığını anlamak için flash diskinizde gizli ve sistem dosyalaranı görünür yaparak virüs dosyalarını görebilirsiniz. Ya da Winrar programı ile usb diskinin içine girerseniz gizli olan tüm dosyaları göreceksiniz. Flash diskinizde eğer autorun.inf adlı dosya varsa flasınız virüslüdür. Bu autorun.inf dosyası aslında komut dosyasıdır. Ve dosydada virüsü çalıştırma komutu yazılırdır. Açmak için diskin simgesine tıklandığında autorun.inf dosyasındaki komutlar tetiklenir. Bu virüsü temizlenin yolunu bir sonraki yazımda paylaşmayı düşünüyorum.

d) İşletim sisteminiz güncel olsun. Özellikle Windows kullanıyorsanız kesinlikle orijinal Windows kullanmalısınız ve kullandığınız sistem sürekli güncel olmalı. Microsoft her hafta Windows’un açıklarını yayımlar ve bu açıkları güvenlik güncelleştirmeleri ile kapatır. Hackerler bu açıkları kullanarak bilgisayarınıza sızabilir.

e) Bilgisayarınızda donma sorunları olmaya başladıysa, internetiniz gereksiz yere kasıyor, bilgisayarınız yanıtsız kalıyorsa arka planda bir virüs çalışıyor olabilir. Bu gibi durumlarda en temiz yordam bilgisayarınızı formatlamanızdır.

 

Mail Güvenliği

Tanımadığınız kişilerden gelen mailleri açmayın. Yararlı yazılım içeriyor olabilir ya da oltalama yöntemi kullanılarak şifrelerinizi çalmaya çalışıyor olabilir. Oltala yöntemi, bir kurumdan, bankadan, facebook’tan vs geliyormuş gibi sahte bir maille kurbanı kandırma yöntemidir. Kurbandan şifresi girilmesi istenir ve kurban şifresini girmişse hapı yutmuş demektir. Zararlı yazılım indirme iki şekilde olur. Birincisi kurban zararlı yazılım içeren bir siteye yönlendirilir ya da zararlı yazılımın doğrudan linki verilir ve virüsün bilgisayara kurulması sağlanır. İkinci şekli de virüsün doğrudan gönderilmesidir. Normalde mail hizmeti sunan şirketlerin anti-virüsleri zararlı yazılımları yakalayabilir. Ancak virüs kriptolanmışsa antiler algılayamaz.

error: