Kapat
Siber Güvenlik Haberleri 193 views 0

Ukrayna Polisi Finansal Saldırılara Bağlı 6 Korsan’ı Tutukladı

Ukrayna Siber Güvenlik Ekipleri, geçtiğimiz hafta haber ajanslarına karşı DDoS saldırıları gerçekleştirme ve sırasıyla Ukrayna vatandaşlarından para çalma amaçlı iki ayrı korsan grubunu yakaldı.

Yetkililere göre, geçen hafta tutukladıkları dört şüpheli korsan , 26-30 yaşları arasında, bilgisayarlarını hackleyerek Ukrayna vatandaşlarının banka hesaplarından 5 milyon Grivnası (yaklaşık 178.380 USD) çaldılar.

Zanlılar, İnternet’teki güvenlik açığı bulunan bilgisayarları tarayarak ve sistemlerin tam kontrolünü ellerine almak için onları özel bir Trojan zararlı yazılımına bulaştırarak saldırılarını gerçekleştirdiler.

Ardından grup, etkilenen bilgisayarların sahibi, bu bilgileri herhangi bir bankacılık sitesinde veya dijital para birimi cüzdanında doldurduğunda, mağdurların banka kimlik bilgilerini yakalamak amacıyla, etkilenen bilgisayarlarda anahtar günlüğünü etkinleştirdi.

Mağdurların bankacılık ve finansal verilerini ele geçirdikten sonra, saldırganlar çevrimiçi banka hesaplarına giriş yapmış ve fonları veya kripto para birimlerini saldırganlar tarafından kontrol edilen hesaplara aktarmışlardır.

Yetkililer, “Genellikle bu tür eylemler gece yapıldı.” Dedi. “Aynı zamanda, banka güvenilir bir kullanıcı tarafından gerçekleştirildiğinden bu işlemlere tepki vermedi. İşlem tamamen meşru idi.”


Para çalmanın yanı sıra, şüpheliler ayrıca daha fazla kontrol için kurbanların bilgisayarlarında arka kapıyı bıraktılar, böylece gelecekte diğer yasadışı faaliyetleri yürütmek için bunları kullanabilirler.

Bu dört kişiye karşı cezai kovuşturma, bilgisayarların, otomatik sistemlerin, bilgisayar ağlarının veya telekomünikasyon ağlarının çalışmasına hırsızlık ve yetkisiz müdahale dahil olmak üzere Ukrayna Ceza Kanunu’nun birkaç maddesi altında başlatılmıştır.

İki Ukraynalı DDoS Hacker’ı Tutuklandı

Ayrı bir basın açıklamasında, Polis bugün , Mariupol şehrinin haber siteleri ve çeşitli devlet eğitim kurumları da dahil olmak üzere çeşitli kritik Ukrayna kaynaklarına karşı DDoS saldırıları gerçekleştirdiğinden şüphelenilen 21 ve 22 yaşındaki iki hacker’ın tutuklandığını duyurdu .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir