Kapat
Siber Güvenlik Haberleri 156 views 0

Milyonlarca Çinlinin Verileri Sızdırıldı

200 milyondan fazla Çinli insanın özgeçmişlerini içeren bir veri tabanının çevrimiçi ortamda açığa çıkarıldığı tespit edildi.

Güvenlik firması Hackenproof, “çok detaylı” bilgilerin , en temel güvenlik korumalarının bile bulunmadığını söyledi .

Veriler, isimler, cep telefonu numaraları, e-posta adresleri, eğitim geçmişi ve diğer birçok kişisel ayrıntıya dahil edildi.

Analizler, bilgilerin birçok Çinli şantiyenin “kazınması” ile oluşturulduğunu öne sürdü.

İhlal listesi

Bir blogda yazan Hackenproof araştırma direktörü Bob Diachenko, başlangıçta verilerin büyük ve gizli bir reklam sitesi olan BJ.58.com’dan alındığını düşündüğünü söyledi.

Ancak, Hackenproof’a verilen açıklamada, BJ.58.com verinin kaçmasına izin verdiğini reddetti.

“Veritabanımızın her yerini araştırdık ve diğer tüm depolama alanlarını inceledik, örnek verilerin bizden sızmadığı ortaya çıktı” dedi.

“Görünüşe göre, birçok CV web sitesinden veri kazıyan veriler üçüncü bir taraftan sızıyor” dedi.

Bay Diachenko Twitter üzerinden veri önbelleğinin varlığını duyurduktan kısa bir süre sonra depolandığı Amazon bulut sunucusundan kaldırıldı. Daha sonra yapılan analizler silinmeden en az 12 kez önce kopyalandığını ileri sürdü.

Veri kaybı, Çin halkı hakkında bilgi açığa çıkaran bir serideki son olaydır.

Ocak ayının başlarında, Pekin polisi, beş milyon demiryolu yolcusu hakkında bilgi çaldığı iddia edilen bir adamı tutukladı. Hacker’ın yaygın olarak kullanılan 12306 çevrimiçi demiryolu rezervasyon sistemini hedef aldığına inanılıyor.

Ağustos 2018’de, Çin polisinin, ülke genelinde otel işleten Huazhu Grubunun müşterileri hakkında 500 milyon kayıt içeren bir veri ihlalini araştırdığı bildiriliyor.

Kaybedilen veriler müşteri kayıt bilgilerini, rezervasyon kayıtlarını ve kişisel verileri içermiştir.

Çinli net kullanıcıların yaklaşık% 19’unda sosyal medya vardı ve diğer hesaplarda şifre kırıldı ya da kayboldu , İnternet İnternet Derneği’nin 2018’de ulustaki çevrimiçi hayata baktıklarını bildirdi .

Raporda, arkadaşlardan gelmiş gibi görünmek için hazırlanmış kimlik avı saldırıları yaygın olarak insanları yakalamak için kullanıldığını belirtti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir