Kapat
intelligence 0

(IMINT) Imagery intelligence

Kısacası fotografik istihbaratıdır. Fotoğraf yada resimleri inceleme ve analiz etme yoluyla elde edilen istihbarati  bilgilerdir. Bir fotoğraf üzerinden Birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber birçok Akıllı cihazlarda GPS özelliği bulunmaktadır.

Adli bilişimde fotoğraflardan edinen konum bilgileri, makine bilgileri, montaj olup olmadığı, çekildiği tarih her şey önemli. Elbette bunları incelemek de mümkün. Bu şekilde fotoğrafları delil olarak kullanmak mümkün.

Bu cihazlarda çekilen yada elde edilen fotoğraflar, resmin arka kısmına GPS koordinatlarınızı işlemekle beraber  resmin değişikliğe uğrayıp uğramadığı hangi işletim sistemlerinde düzenlendiği gibi birçok bilgiyi de saklamakta.Kimi zaman Görüntüler, istihbarat toplama için hayati bir kaynak olarak kullanılmaktadır. Resim istihbaratı için birçok sistem bulunmakta . Bazıları online olarak bazılarını ise linux çekirdek işletim sisteminde kullanabileceğiniz Açık kaynak araçlardır.Bu araçlardan birine değinmek istiyorum.

Örnek olarak birkaç site ismi verelim . Bu site üzerinden fotoğrafların exif bilgilerine [ Kamera üreticisi , cihaz bilgileri GPS Bilgileri enlem , boy yükseklik ] ulaşabilirsiniz

http://exif.regex.info/exif.cgi

Ayrıca coğrafi koordinat analizlerinde de sıkça kullanılan  data mapping dediğimiz veri haritalama ve diğer coğrafi istihbarat çalışmalarında da IMINT sıkça kullanılır . Data Mapping Hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bu yazıma bakabilirsiniz.

 

http://www.fotoforensics.com

Bu site’de yine resim analizi yaparken işinizi kolaylaştıran online sistemlerden bir tanesi .  Resim üzerinde daha önce oynama yapılıp yapılmadığı , koordinat bilgileri cihaz bilgileri gibi birçok bilgiyi vermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

error: