Kapat
ANASAYFA 373 views 0

SIGINT Serisi : 1 Ne İşe Yarar Bu Sinyal İstihbaratı ?

SIGINT (signals İntelligence), belirli bir hedefin elektronik sinyallerinin toplanması ve analizi ve iletişimi ile elde edilen istihbari bilgidir. Bu bağlamda, bir organizasyon, kurum veya bireye karar verme ve muhtemel stratejik bir avantaj elde etme desteği sağlayan faliyetlerdir. Dünya çapındaki istihbarat ajansları, hem yabancı hem de yerli veri toplamada SIGINT teknikleri sıklıkla kullanıyor.

Başlangıçta SIGINT çoğunlukla iletişim istihbaratından (COMİNT) oluşuyordu. SIGINT şimdi iki ana alana sahiptir: bireylerin iletişimine erişerek toplanan COMINT ve elektronik sensörlerin kullanımı yoluyla toplanan ELINT (elektronik istihbarat).

SIGINT ile oluşturulan bilgiler, düşmanların eylemleri, yetenekleri ve amaçları gerçekleştirilmeden önce hamle yapmamıza neden olur. Bilgi üstünlüğü askeri kararlarda hayati önem taşımaktadır. Bu konuda SIGINT hem stratejik hem de taktik istihbarat için önemli bir bilgi kaynağıdır.

Çeşitli yazılımlar ve donanımlar ile gelen sinyalin müttefik veya düşman olarak sınıflandırılabilir ve ekipman türüne göre, ne sinyali, sinyalin nereden geldiği konusunda istihbarat kazanıp coğrafi istihbarat elde edebiliriz.

Örneğin, radar ve iletişim sistemlerinin kullanımını ve yerlerini analiz ederek, düşman birlikleri hareketleri ve yetenekleri (bir radar sistemi ile ilişkili silah sistemlerinin tespiti) hesaplanabilir ve gelecek saldırı veya savunma operasyonlarında taktik elde edilebilip bölgede bulunan radyo yayınları olası düşman unsurlarını gösterir bu gibi bilgileri SIGINT ile elde edebiliriz.