Kapat
sigint intelligence 328 views 0

SIGINT SERİSİ : 2 GNU RADIO KURULUM

 

Radio, Linux tabanlı, RTL-SDR ile uyumlu bir dijital sinyal işleme platformudur. GNU Radio, her ne kadar karmaşık bir program olsa da kullanımını adım adım öğreneceğiz. Aşağıda en yaygın yöntemleri ele alalım.

 

Kurulumdan sonra Terminal e GNU Radio gnuradio-companion yazarak uygulama başlatılabilir.

 

Bir    linux tabanlı işletim sisteminde    GNU Radio kullanıyorsanız ;

/usr/local/etc/gnuradio/conf.d/gr- audio-alsa.conf   dosyasında bulunan bazı ayarları yapılandırmanız gerekiyor.

 

SCRİPT KURULUMU

Neredeyse herhangi bir Linux işletim sistemine GNU Radio Nun en son sürümünü kurmanın en kolay yolu aşağıda belirtilen yöntemi kullanmaktır. Bu kurulum ayrıca, RTL-SDR ve OsmoSDR gibi diğer ilgili kütüphaneleri de yükler. Bu yöntemi tercih ediyoruz, çünkü en kolay ve en muhtemel olanı. Kurulum için aşağıdaki komutları sırasıyla terminale yazıyoruz .

 

$ sudo apt-get update wget http://www.sbrac.org/files/build-gnuradio && chmod a + x ./build-gnuradio && ./build-gnuradio

 Gelen soruya  ‘yes ‘veya’ y ‘diyoruz. Gerekli tüm bağımlılıkları ve GNU Radyosunu indirip kuracaktır. Birkaç dakika ile bir saat sonra işlem tamamlanır . ve sizden sudo kullanması için root şifrenizi girmenizi ister, bu nedenle komut dosyası ilerlemesini periyodik olarak kontrol etmeyi unutmayın.  Ayrıca betiğin internet bağlı olarak tamamlanması yaklaşık 1-3 saat alacağını unutmayın bilgisayarın performansına göre değişiklik gösterir..

 

İşletim sisteminizin Uyumluluk nedeniyle eski GNURadio 3.6.5.1’i kurmanız gerekiyorsa,  aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.

wget http://www.sbrac.org/files/build-gnuradio && chmod a + x ./build-gnuradio && ./build-gnuradio – o

PYBOMB KURULUM

Eğer herhangi bir nedenle bu script sizin için işe yaramazsa, o zaman en yeni GNU Radyosunu kurmak için , kullanılabilecek başka bir yöntem olan (ve resmi olarak tavsiye edilen) Pybombs deneyebilirsiniz.,GNU Radio’yu aşağıdaki adımları uygulayarak  nasıl kuracağınızla komutları yazdım.

 

$ sudo apt-get update

$ sudo apt-get install git

 

$ git clone https://github.com/gnuradio/pybombs.git

$  cd pybomb

$  sudo ./pybombs config

çalıştırdıktan sonra, çeşitli seçenekleri yapılandırmanız istenecektir.hepsini varsayılan olarak bırakın  / Usr / local olarak ayarlamanız gereken kurulum ön eki hariç. Varsayılan seçenekleri kullanmak için her satırda basitçe enter tuşuna basın. Şimdi aşağıdaki komutları kullanarak pybombs kullanarak gnu radio ve gr-osmosdr’i kurun.

 

$ sudo ./pybombs install gnuradio

$ sudo ./pybombs install gr-osmosdr

$ sudo ldconfig

 

Bazı durumlarda, ./pybombs çalıştırmanız gerekebilir,root terminalde çalıştırmayı ihmal etmeyiniz. (sudo su) . Bilgisayarınıza ve internet bağlantı hızınıza bağlı olarak kurulum işleminin yüklenmesi yaklaşık 1-3 saat sürer.

 

 

PAKET YÖNETİCİSİ

Standart apt-get prosedürü GNU Radio Yu kurmak için de kullanılabilir, ancak önceden paketlenmiş bu versiyonlar genellikle en son versiyon değildir. GNU Radio Nun (3.7+) yeni bir versiyonunu kurmanın en kolay yolu Ubuntu 14.04 veya daha yenisini kullanmaktır. Daha yeni bir Linux sürümü kullanıyor olsanız bile, GNU Radio Nun en yeni sürümünü alamayacağınızı ve bu nedenle bu yöntem için ilk iki yöntemden birisi tavsiye ediliyor.unutmayın. GNU Radio Yı depolardan kurmak için, öncelikle GNU Radio Nun hangi sürümünün indirileceğini kontrol etmek için bir terminalden aşağıdaki komut ile sorgulatabilirsiniz.

 

$  apt-cache policy gnuradio-dev