Kapat
ANASAYFA 434 views 0

SIGINT Serisi : 3 Lindra Kurulumu


Linrad : çok gelişmiş özelliklere sahip bir SDR alıcı bir program olmakla beraber, eski bilgisayarlarda da çalıştırılabilir program.


Linrad gelişmiş özelliklere sahip olmasından dolayı ;
Aynı zamanda çok zor bir öğrenme eğrisi vardır ve sadece ileri düzey kullanıcılar içindir. Bu youtube kanalında sizlere Windows’ta Linrad’ı nasıl kuracağınızı ve nasıl test  edeceğinizi gösteriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=rPQARPt6r_8

Kurulum konusunda iyi bir rehber olan bu kalibrasyonlar bu kanalda bulunabilir. Anlatımı bizzat Linrad’ın yazılımcısı tarafından yapılmaktadır. Öncelikle henüz zadig’i indirmediyseniz bu adresten

http://zadig.akeo.ie 

indirip yükleyin ve RTL-SDR için WinUSB sürücülerini yüklemeyi unutmayın. http://www.sm5bsz.com/linuxdsp/linrad.htm adresine gidin ve Lindrad’ı indirin,ve Windows için Linrad DLL yükleyicisini çalıştırın.

(setup-linrad-dllpackage-03.exe (804985 bytes)

https://www.eren-altun.com


Bu adresten http://sm5bsz.com/dll.htm kütüphaneleri indiriyoruz.


1. indireceğimiz uygulama setup-dll-05.exe (4724101 bytes)


2. indireceğimiz uygulama linrad-dll-files05.zip (8777509 bytes)


Normal şartlarda exe dosyasını kurduğunuzda kütüphaneler otomatik

C/ klasöründeki Lindra > dll dosyasının içerisine otomatik yüklenir. Olur ki yüklenme olmazsa ikinci vermiş olduğum dosyayı manuel olarak dll dosyasının içine unzip yapıyoruz.

Windows setup-linrad04.00.exe (843728 bayt) kurulum programını indirin ve çalıştırın. Sonrasında Linrad’ı açın. Aşağıdaki komut satırı ile karşılanacaksınız .

https://www.eren-altun.com

Lindrad’ı normal modda çalıştırmak için “S” parametresini yazıp , enter diyoruz. Ardından yazı tipi ölçeklendirmesini (boyutu) girmeniz istenecektir. Daha düşük seçin.

https://www.eren-altun.com

Ardından NORMAL önceliği için proses önceliğini 0 olarak seçin

https://www.eren-altun.com

Sonrasında , pencere boyutunu yüzde olarak belirlemek için N’yi seçin.

Yükseklik için% 100 genişlik ve yaklaşık% 90’ı seçin.

Researcher Blog Eren Altun

Bu adımlar sonrası Linrad ekranı açılacaktır. Yaptığınız ayarları kaydetmek için W tuşuna basın.Bu adımları uyguladıktan sonra Linrad arayüzümüz bu şekilde açılacaktır.

Cyber Security and Cyber İntelligence Blog

Giriş cihazını yapılandırmak için U tuşuna basın, sonra almak için A tuşuna basın RF giriş cihazı seçim ekranı çıkacaktır . Giriş cihazını olarak ayarlamak için H RTL2832. Burada sizin kullanmış olduğunuz cihazın modeli çıkacaktır ve Linrad’ın Cihazınızı tespit edebilmesi için mutlaka RTL-SDR’nin cihazınıza bağlı olması gerekiyor.

Eren-Altun.com

Örnekleme hızı olarak 2400000’i seçin. Normal I / Q için 0 seçin tuner işlemi ve ardından Otomatik kazanç modu için 0 seçeneğini seçin.

Ana menüye gitmek için X düğmesine ve ardından kaydetmek için W düğmesine basın. Şimdi FM demodülasyon ekranına gitmek için E düğmesine basın.

Sonrasında enter tuşuna basarak ekran çıkan değerleri görebileceksiniz. Yeni alıcı ekranında ilk önce en üstteki çubuğa tıklayın frekans aralığını gösteriyor. Çubuğun soluna, değerini girin. Sağda bulunan değer girme yerine , isteğe bağlı olarak büyük bir sayı girin. (örneğin 1000).  Bu, maksimum bant genişliği frekans aralığını seçecektir. Frekans hızını artırmak isterseniz sol alt köşedeki değeri değiştirin.

 

Radyo Sinyal Yakalama

PC’niz ayak uydurmakta zorlanıyorsa, X ve P tuşlarına basın ve İlk FFT Bant genişliği 1 kHz olarak ayarlanacaktır.

Bir istasyonu ayarlamak için, üst geniş RF spektrumunda en üst noktaya tıklayın. Alttaki RF çubuğundaki sarı çubuğu sürükleyerek bant genişliğini değiştirebilirsiniz. Geniş bant için bant genişliğini artırmak için ise sağa sürüklemeniz yeterli olacaktır.

EREN TALHA ALTUN