Kapat
sigint intelligence 350 views 0

SIGINT SERİSİ : 4 HDSDR KURULUM KILAVUZU

https://www.youtube.com/watch?time_continue=109&v=ZYrEUaxVzsk

Bu yazımızda Eski SDR’ler ile geçmişte popüler olan WinRADIO SDR programının kurulumunu ve kullanımını anlatacağım.

Öncelikle ihtiyacımız olan programları ve kütüphaneleri indirmekle başlayalım.

Daha önceki seride bunu göstermiştik fakat halen indirip de kurmayan varsa öncelikle zadig’i kuruyoruz.Sürücülerimizi bu adresten indirebilirsiniz. http://zadig.akeo.ie . Kurulum talimatlarıma bir önceki seriden ulaşabilirsiniz. Yada web sitesinden de yardım alabilirsiniz.Driverimizin kurulumunu hızlıca yaptıktan sonra devam edelim.

Asıl indirmemiz gereken yazılım olan hdsdr yazılımını bu adresten indiriniz. http://hdsdr.de . Sitede bulunan download butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Ardından uygulamamız için bu adresten windows kütüphanesini indirip sonrasında hdsdr uygulamasının dosya klasörüne .dll dosyamızı atıyoruz.

https://app.box.com/s/7tpiy8r6qo2bbhdxtt4k

Belirtmiş olduğum .dll dosyamızı da attıktan sonra artık sdr-rtl cihazımızı takıp , uygulamayı başlatabiliriz. Uygulamayı açarken .dll dosyası sorar ise mevcut dosyamızı import ediyoruz. Yapılandırmalar için.Ardından yazılım çalışmaya başlıyor.

RF Ayarlamalarını Yapılandıralım. Bildiğimiz gibi şuan rasgele bir ayar olduğu için , şuan için somut birşey elde edemeyiz. Bunun için belli ayarlar yapılması gerekiyor. Ayarları da istasyonların frekans ayarlarına göre yapılandırmaktayız. Bir sonraki bölümde uygulamalı olarak anlatımını yapacağız.