Kapat
sigint intelligence 449 views 0

SIGINT Serisi : 5 : SDRSHARP Kurulumu ve Kullanımı

SIGINT Serimizin 5. bölümüne gelmiş bulunmaktayız. Yurt dışından sipariş etmiş olduğum , sdr – rtl cihazı gelmiş . Artık yavaş yavaş teknik kısımlara ağırlık verelim. Bu yazıda sdrsharp yazılımında örnek kullanım göstereceğim.Öncelikle bu kısımı uygulayabilmek için bir sinyal yakalayıcı cihaza sahip olmamız gerekiyor. Henüz cihaz temin etmemiş kişiler aliexpress’den sipariş verebilir. Yaklaşık 10 günde adresinize teslim ediliyor. Ortalama fiyatlar 100 – 150 tl civarı.

Şu anda aşağıda göstermiş olduğum yazılım. RTL-SDR ile birlikte kullanılan en popüler SDR programıdır. Kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır. Programı başlattığınızda aşağıda gösterilen ekran ile karşılaşıyoruz.

Açılış ekranından sonra ayarlarımızı yapılandırmamız gerekiyor.


Sdrsharp uygulamamız açıldıktan sonra bu ekran ile karşılaşacağız.Sonrasında adım adım aşağıdaki talimatları sırasıyla uyguluyoruz..

Ayarlar > Yapılandırma menüsünde Radyo Frekans kazancını sıfırdan daha yüksek bir değere yükseltiyoruz.

pencerenin sağındaki aralık kaydırıcısını yaklaşık -70’e indirin (RTL-SDR dongles için).

“Doğru IQ” ayarını etkinleştirin yada konfigürasyon menüsünde “Ofset Tuning” özelliğini etkinleştirin. ana pencerelerinde bulunan ayarların çoğu, nesnelerin yazılım dijital sinyal işleme (DSP) tarafını etkiler.

Sinyalin işlenmesini optimize etmek için bu DSP ayarlarını yapılandırmamız gerekiyor.

Onu da örnek olarak göstereceğim.Öncelikle hangi butonun neye yaradığından bahsedelim.

“Izgaraya yasla” ayarını kapatın veya PPM ofsetini uygun şekilde ayarlayın.

Listelemiş olduğunuz sinyal için Mode’kısmını doğru ayarladığınızdan emin olun. Ek olarak, yazılım tarafını etkileyen ayarlar ile donanım tarafını etkileyen ayarlar arasında bir fark olduğunu unutmayın.

Donanım tarafı ayarlarını, çark simgesiyle erişilen Yapılandırma Menüsü penceresinden yapacağız. Bu ayarlar, RF kazancı ve RTL-SDR’nin örnekleme hızı / bant genişliği gibi şeyleri kontrol etmek için kullanılır. RF Alımını optimize etmek için bu pencerede ayarları yapmanız gerekir.

Sdrsharp’ın Ana penceresinde bulunan ayarların çoğu, nesnelerin yazılım dijital sinyal işleme (DSP) tarafını etkiler. Sinyalin işlenmesini optimize etmek için bu DSP ayarlarını yapılandırmamız gerekmektedir.Şimdi bu ayarların ne işlev gördüğünü ve nasıl yapılandırılması gerektiğini inceleyelim.

Play Button / Stop Button : Adından da anlaşıldığı gibi , Bu Buton SDR’yi başlatmak ve durdurmak için kullanılır.

Source:Açılır menü olarak gelir. kullanılan SDR giriş cihazını seçmek için kullanılan bir açılır menüdür. Burada kullanmış olduğumuz cihazı yani RTL-SDR / USB’yi seçiyoruz.

 

Configure Menu : Butona tıkladığımız zaman konfigrasyon ayarlarını yapılandırabileceğimiz kısım gelmekte.

Burada bant genişliği ve RF kazancı gibi ayarları değiştirebiliyoruz.Daha sonra bu ayarların nasıl yapılandırıldığını nereye ne girilmesi gerektiğini de anlatacağım. Devam edelim ayarlar menüsünden …

Frequency Input :

Dinlemek istediğiniz frekansı ayarlamak için bu kısımı kullanıyoruz .Belli başlı frekans aralıkları var örneğin 40 160 bin arasi ISS ve uydularin 300 bin 400 bin askeri hava alani gerisi karisik ha 460 bin de taksilerin frekans aralıkları oluyor.

 

Frekans girişi her bölüm 3 değer içeren 4 bölüme ayrılmıştır. (e.g. 000.000.000.000) İlk bölüm GHz frekans değerlerini, ikinci MHz, üçüncü kHz ve son Hz’i temsil eder. Örneğin, 88.6 MHz’de bir radyo istasyonunu ayarlamak için frekans girişine 000.088.600.000 giriyoruz.

Volume: Ses Çıkış hoparlörlerimizin veya ses borusu cihazınızın ses seviyesini buradan ayarlıyoruz.

 

RF Spectrum / FFT Display : Bu kısım sinyalleri grafik olarak yansıtan şelalenin ayarlarıdır. Bu kısımda Radyo Frekansları spektrumunu görsel olarak gerçek zamanlı bir grafik olarak gösterir. Bu grafikte aktif sinyaller tepe olarak görünecektir.

 

Radyo Frekansları Waterfall [Şelale] :

Pencerenin bu bölümü, tıpkı bir şelale gibi, üstte yeni veriler ve altta eski veriler olmak üzere zaman içinde yayılan RF spektrum grafiğini göstermektedir.

 

Tuning Bar :

Radyo Frekansları spektrum grafiğindeki dikey kırmızı çizgi, Radyo Frekans spektrumunda RTL-SDR’nin şu anda ayarlandığı yeri gösterir. aktif olarak anlık bant genişliğinin bir parçası içinde grafiği bize yansıtıyor.

 

kırmızı çizgiyi sürüklemek için Radyo Frekansları spektrumunda başka bir yere tıklamak suretiyle ayarları değiştirilebilir Bu kısımla hiç oynamasak daha iyi şuanlık teori olarak bilmemiz yeterli. Devam Edelim.

 

Kırmızı çizginin etrafındaki gölgeli dikdörtgen alan, ayarlanan alanın bant genişliğini gösterir.

 

Bunu, yapılandırma menüsünde ayarlanan bant genişliği / örnekleme hızı ile karıştırmayın.

 

Bant genişliği, ayarlanan sinyalin alanını kapsayacak şekilde ayarlanmalıdır. Bant genişliği, gölgeli alanın kenarlarını kolayca içeri veya dışarı sürüklemek için fare kullanılarak ayarlanabilir.

 

Radyo Sekmesi : 

Burada, şu anda ayarlanmış frekansınızdaki sinyalin ne tür bir demodülasyon modunu kullanması gerektiğini seçebilirsiniz.

NFM : Dar Bant Frekans Modülasyonu : Telsiz telsizleri, meteoroloji radyosu ve çoğu VHF / UHF dijital sinyal tarafından kullanılan yaygın olarak kullanılan mod.

WFM : Geniş Bant Frekans Modülasyonu : FM istasyonlarını kullanan moddur (örneğin, radyo müzik istasyonları).

AM : Genlik Modülasyonu : Normal kısa dalga radyoları tarafından alınabilen ve aynı zamanda uçak ve hava trafik kontrolü tarafından kullanılan hava bandı ses frekansları tarafından kullanılan yayın AM istasyonları tarafından kullanılır. Bazı dijital sinyaller ayrıca AM kullanır.

LSB/USB : Alt Yan Bant / Üst Yan Bant : HF bandında ham radyo kullanıcıları tarafından ses ve veriyi küçük bant genişlikleri ile verimli bir şekilde iletmek için kullanılır.

CW : Continuous Wave : Mors kodunu dinlemek için kullanılır.

DSB : Çift Taraflı Bant: AM’ye benzer, ancak merkezlenmiş ayar gerektirir.

RAW : Ham IQ sinyali : RAW IQ verilerini dinlemek veya kaydetmek için kullanılır .

Yapılandırma menüsünde RF hızını sıfırdan daha yüksek bir değere yükseltin.

penceresinin sağındaki aralık kaydırıcısını yaklaşık -70’e indirin.

Önerilen Varsayılan Ayarlar

Shift : 0 Dönüştürücü yok : Bu kutu ayarlanan frekansı girilen miktar kadar dengeler. Bir dönüştürücü kullanıyorsanız, bu kullanışlıdır. Örneğin, 100 MHz’lik bir osilatöre sahip bir sürücünüz varsa, vardiyayı -100.000.000 olarak ayarlayın (eksi işaretini unutma). Vardiya olmadan, 9 MHz’de bir sinyale ayarlamak için bir çevirici kullanırken, aslında 100 + 9 = 109 MHz ayar yapmanız gerekir. Vardiya seti ile normal olarak 9 MHz’e ayarlayabilirsiniz. 125 MHz osilatörlü bir konvertörünüz varsa, 125 + 9 = 134 MHz ayarlayabilir veya vardiyayı -125,000,000 olarak ayarlayabilirsiniz.

 

Bandwidth : NFM/AM: 12500, WFM: 250000 : Bu, ayarlanabilir alanın gölgeli kısmının genişliğidir. Manüel olarak burada ayarlayabilir veya ayar çubuğunun tanımı altında açıklandığı şekilde fare ile kenarları fareyle sürükleyerek ayarlayabilirsiniz.

Bu yazı buraya kadar bir sonraki yazıda diğer filtreleme işlemleri gösterilecektir.