Kapat
Teknik Makaleler 113 views 0

Advanced Persistent Threat Saldırısı

Bu makalede özetle APT’den bahsedeceğim. Açılımı Advanced Persistent Threat olan;

Öncelikle sözlük anlamından bahsedelim, ” APT “; Gelişmiş Devamlı Tehdit unsuru anlamın agelmektedir. Peki nedir bu ne işe yarar? Bulunuş tarihi 2006 yılına dayanmaktadır.

Amerikan Hava Kuvvetlerinde analistlerce keşfedilmiştir.
APT Olarak adlandırılan saldırı çeşitlerinde hedef sisteme sızdıktan sonra kalıcı Olarak birçok bilgiyi ele geçirmek amaçlanmakta olup , farkedilmeden kalıcı olmayı amaçlamaktadır.

Hedef sistemimiz ne kadar korunursa korunsun APT’ler birçok yöntem sayesinde hedef sisteme sızmayı başardıkları varsayılır.


Birçok senaryo yöntemi bulunmakta , unutmayın hacking sadece bilgisayar başında olan bir eylem unsuru değildir. Birçok etkenden bahsedebiliriz bunlardan bazıları ;
1- Fiziksel sosyal mühendislik saldırıları donanımsal cihazlar olabilir.


2- İnternet Üzerinden Zararlı yazılım , sisteme backdoor gömme olabilir.

Bu sadece birkaç öngörü bunun gibi birçok saldırı yöntemleri üretilebilir.

Bu tarz saldırılar Kurum , şirket gibi isminden de belli olduğu gibi kalıcı hasar yıkım sonuçları vermektedir.

Korsanların APT’deki amaçları uyarı amaçlı zarar yerine kalıcı hasar vermek .Saldırı adım adım gelişir. Resim yeniden boyutlandırıldı, orjinalini görmek için tıklayın.

Örnek verecek olursak ;

Öncelikle saldırganın hedef sisteme ulaşabilmesi ve istediklerini elde etmesi için adım adım ilerlemesi gerekli önce zararlı yazılım sokması gerekmektedir hedef sistemine.

Hedef sistemine kendi backdoorunu soktuktan sonra / birçok yöntem kullanabilir mail yoluyla yada sosyal mühendislik yada Fiziksel olarak hedef ağına zararlı yazılımını bulaştırdıktan sonra. Kalıcı olmak adına bıraktıkları arkakapıyı hemen kullanmazlar aradan biraz zaman geçer tabi logları silmeyi ihmal etmez.

Daha sonra , sistemde geniş yetkiler elde etme amaçlı sistemde kendisini yönetici konumuna getirmek ve sistemi tam anlamıyla kontrol edebilmesi için parola kırma metodları kullanırlar. Sistemde yetki kazandıktan sonra ise ağın kontrolünü eline alır. 

Bundan sonrası zaten korsana kalmış, sisteme gözle görülür zarar vermez burdaki amaç kalıcı olmak bu nedenle açık açık yapılan hacking demek doğru olmaz.


Kısaca özetleyecek olursak saldırgan planlı birşekilde sisteme sızar ve olabildiğince sistemde kalır. APT mantığını böyle özetleyebiliriz.

Peki hassas bilgi ve kurumsal ağlarda bu tarz salırılara maruz kalmamak ve korunmak için ne gibi önlemler almalıyız.


Bunu çıplak gözle göremesek de birkaç unsur üzerinden farkedebiliriz.
Örneğin;
Şüpheli veri akışları serverler içinde trafikde abartılı birşekilde artış varsa , çalışma , mesai saatleri haricinde log kayıtlarında artış oluyorsaki en önemli belirti bu diyeblirim APT saldırısına maruz kalmış olabilirsiniz.

APT Saldırısına maruz kalmış bir kurumun yapması gereken birkaç şey;
Öncelikle şunu söyleyim zararın neresinden dönülse kardır. 
Lakin APT salırısında maruz kalmış bir ağ her ne kadar sistem temizlenmeye log kayıtlarından backdoorlar tespit edilmeye çalışılsada ne yazikki bu yetersiz olabiliyor.

Bu nedenle çok derin bir inceleme ve silinen log kayıtlarının geri getirilmesi denenebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir